Podstawy bezpieczeństwa

Aby kajak był sterowny i mniej wywrotny musimy pamiętać aby właściwie dobrać zespoły. Osoba mocniejsza, bardziej doświadczona lub cięższa siada z tyłu i to ona steruje kajakiem. Po dobraniu obsad pakujemy kajak, zwracając uwagę na rozkład bagaży. Wypływamy! ale jak? Nie będziemy pływać na jeziorze więc wskazane jest zachowanie pewnego porządku płynięcia. Pierwszy kajak jest obsadzony przez ratownika-instruktora, będzie jako pierwszy pokonywał przeszkody, zarządzał dobijanie do brzegu i informował o ewentualnych zagrożeniach i sposobie ich pokonywania. Zawsze słuchaj komend instruktora i przekazuj je dalej, pamiętaj, że płynąc jako druga załoga widzisz i słyszysz przewodnika reszta już nie do kończ, pomóż i podaj dalej! Zabrania się wyprzedzania przewodnika, pamiętajmy też o odpowiednich odstępach między kajakami. Na końcu płynie instruktor zamykający mający na swym wyposażeniu rzutkę, bojkę i apteczkę, często również wózek kajakowy. Dba on o to aby nikt nie zostawał w tyle i aby tempo płynięcia nie było zbyt szybkie.

Na kajakowym szlaku

Płynąc zauważymy, że woda nie jest idealnym lustrem wody. Często marszczy się burzy i wpada w mniejsze lub większe wiry. Obserwujmy ją i starajmy się omijać wszelkie niepokojące zmiany na wodzie. Po drodze znajdziemy również szereg przeszkód naturalnych i sztucznych. Naturalne to wystające pnie, zwalone drzewa, głazy. Sztuczne: progi, jazy, budowle melioracyjne, ostki, pale. Zazwyczaj umiejętnie je pokonując nie są niebezpieczne ale pamiętajmy, że rzeka to żywy organizm, który podlega nieustannym zmianom, dlatego zawsze obserwujmy załogę przed nami i przewodnika. Poza niektórymi przypadkami do przeszkody zbliżamy się wolno i oceńmy sytuację. Zawsze pochylajmy się do przodu pokonując np. niskie mostki czy kładki. Przy przewężeniach wiosła składajmy wzdłuż kajaka. Starajmy nie podchodzić do przeszkody bokiem, istnieje wtedy większe ryzyko wywrotki. Czasami gdy sytuacja tego wymaga będziemy musieli wysiąść z kajaka i pobrodzić dlatego nie zapominajmy o obuwiu ochronnym.

Prawie na każdej imprezie zdarza się wywrotka. Po pierwsze nie panikujmy, rzeka zazwyczaj jest płytka a my mamy na sobie kapok. Kiedy już zorientujemy się w sytuacji nie odwracajmy od razu kajaka tylko podprowadźmy go do brzegu i dopiero zabierzmy się za odwracanie. Jeżeli na środku rzeki nabierzemy wody do kajaka i go utopimy będzie go bardzo ciężko wyciągnąć.

Dekalog kajakarza

1. Zawsze wysiadaj i wsiadaj do kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
2. Podchodż do brzegu pod prąd.
3. Nie odwracaj kajaka po wywrotce, podciągnij go do brzegu.
4. W razie wypadku. Najpierw CZŁOWIEK potem sprzęt!
5. Bagaże w kajaku zabezpiecz przed wodą, sprzęt przywiąż do kajaka.
6. Zwracaj uwagę na powierzchnię wody przed kajakiem, fale, wiry to z reguły miejsca które należy omijać.
7. Zawsze zwracaj uwagę na zmiany pogody.
8. Nie pływaj kajakiem po spożyciu alkoholu.
9. Nie śmieć. Biwak pozostaw zawsze w lepszym stanie niż go zastałeś.
10. Nie szarżuj, to woda!

Co należy zabrać na nasze spływy?:

– namiot (najlepiej jakiś mały np. iglo), karimatę lub materac, śpiwór
– menażkę, kubek i sztućce
– buty plażowe lub kajakowe ew. klapki
– kapelusz, chustkę lub czapkę dla ochrony przed słońcem
– kąpielówki lub strój kąplielowy, ręcznik, kosmetyczkę
– kurtkę wiatrówkę, ciepły sweter lub polar, wygodne spodnie
– prowiant w zależności od dostępności do sklepów i długości spływu
– dokumenty, pieniądze
– worki kajakowe, beczki, worki na śmieci itp. aby ochronić bagaże przed wodą
– latarkę najlepiej czołówkę, sprzęt biwakowy, zapałki, kociołek itp.
– saperkę

Pamiętaj aby zawsze odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze i inne bagaże. W osobnym worku miej zawsze suchy komplet odzieży do przebrania w razie wywrotki. Worek na śmieci zawsze trzymaj w kajaku, na śmieci swoje i znalezione. Przed rozpoczęciem spływu rozbij namiot i sprawdź czy jest kompletny. Pozwoli to uniknąć sytuacji stresowych na biwaku.